This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Home

Czy sklep musi być zawsze otwarty?

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Czy sklep musi być zawsze otwarty?

Polska handlem stoi, większość naszego dochodu narodowego wytwarza właśnie ten sektor gospodarki. Od października 2007 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zakazie handlu w święta. Wystarczy się jednak przejść po dowolnym osiedlu w świąteczny poranek, żeby się przekonać, że sklepy - zwłaszcza te mniejsze - są otwarte. Czy Polak musi mieć otwarty sklep w święta i najlepiej 24h na dobę?

 

Producenci nie chcą dopuścić, aby w internecie było za tanio

- Nie mogłam odmówić szefowi – mówi pani Halina, ekspedientka w podwarszawskim spożywczym. – Poprosił o dyżur w święta, więc stałam za ladą. Co robić, jestem po 50-tce i bałam się utraty pracy – dodaje. Mimo ustawowego zakazu handlu w święta niektórzy właściciele sklepów starają się przynajmniej na kilka godzin otworzyć sklep. W Boże Narodzenie rzadko, ale drugi dzień świąt często nie jest już dla sprzedawców w części sklepów dniem wolnym mimo, że prawo to gwarantuje. – Świątek, piątek czy niedziela musimy sprzedawać i kropka - narzeka pani Halina, na życie rodzinne czasu nie ma.
 
Na łamanie zakazu handlu w mijające święta skargi do Państwowej Inspekcji Pracy dopiero spływają. Na razie dwa zgłoszenia przysłano z Katowic i jedno z Wrocławia. Na początku obowiązywania przepisu w 2007 roku PIP otrzymała blisko 700 zgłoszeń. - Zdecydowana większość zgłaszanych sygnałów dotyczyła małych placówek handlowych, głównie sklepów spożywczych, ale też barów, kantorów wymiany waluty, kwiaciarni, cukierni, sklepów monopolowych. Dzwonili okoliczni mieszkańcy, klienci, rodziny osób pracujących tego dnia,  rzadko sami pracownicy, policjanci. W ponad 90 % były to telefony anonimowe – informuje nas Danuta Rutkowska z PIP.


Większość Polaków popiera zakaz handlu w święta, jednak wygoda przeważa nad prawem. - Dlaczego mam nie robić zakupów, kiedy chcę? – Dziwi się klientka pani Haliny. – Rynek, a nie ustawa powinny regulować kwestię godzin i dni otwarcia sklepu – wtóruje klientce Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. (POHID).

– Zakaz handlu w święta jest coraz mniej rygorystycznie przestrzegany, w tym roku jest to wyraźnie widoczne - ostrzega Jarosław Urbański z Inicjatywy Pracowniczej w Poznaniu. – Prawo to łamane jest nie tyle w dużych sklepach sieciowych, co w mniejszych punktach handlu, gdzie Generalnemu Inspektorowi Pracy trudniej jest wykryć nieprawidłowości. Z pracownikami podpisywane są umowy cywilno - prawne „na wszelki wypadek” tylko na dzień świąteczny, a jak nie ma kontroli, to taka umowa ląduje w śmietniku. Według Jarosława Urbańskiego podpisywanie umowy zlecenia z ekspedientami to łamanie prawa. – Taki pracownik wykonuje pracę w określonym miejscu, w określonym czasie i pod nadzorem, zatem nie powinno się z nim zawierać umowy zlecenia, tylko umowę o pracę. Zawieranie umowy zlecenia zamiast umowy o pracę jest złamaniem prawa. Zmuszanie pracownika do pracy w dni wolne jest wyzyskiem – kwituje Urbański. Wystarczy przejść się po sklepach osiedlowych, a przekonamy się, że w święta za ladą stoją te same osoby, co w dni powszednie, a nie żaden właściciel.

Innego zdania na temat ustawy o zakazie handlu w święta jest Andrzej Faliński. – Ta ustawa to rodzaj kompromisu, ale nie popieram zakazu handlu w dni świąteczne. Polska uniknęła recesji dzięki konsumpcji i popytowi wewnętrznemu. Nie można podcinać gałęzi, na której się siedzi. Nie możemy wprowadzać do Polski socjalizujących wzorów z Niemiec czy innych krajów Unii, bo jesteśmy krajem na dorobku. Jesteśmy w Unii, ale do bogatych krajów dużo nam brakuje – podsumowuje Faliński.
 

Newsflash

Google - AdSense
Jak sprawić, by reklamy były dobrze widoczne, a jednocześnie wpasowały się w otoczenie i nie były zbyt natarczywe, czyli tajemnica sukcesu wysokich zarobków
Hipnotyczny Marketing
Jak dzięki trzem krokom strategii hipnotycznego marketingu autorstwa Joe Vitale zrobić fortunę online...