This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Home

Otyłość związana z ryzykiem paradontozy

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Otyłość związana z ryzykiem paradontozy

Osoby otyłe są bardziej narażone na choroby dziąseł i innych tkanek przyzębia (tzw. paradontozę), wynika z badań, o których informuje serwis "ScienceDaily".

Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda w Bostonie oraz z Uniwersytetu Portoryko przeanalizowali dane zebrane w grupie 36.903 mężczyzn trudniących się profesją związaną ze zdrowiem i medycyną. Byli to np. dentyści czy pediatrzy, ale też farmaceuci czy weterynarze.

Stan ich zdrowia śledzono przez kolejne 16 lat. Na początku badań żaden nie miał objawów paradontozy - tj. przewlekłej zapalnej choroby dziąseł oraz innych tkanek otaczających i podpierających zęby (tzw. tkanek przyzębia). Paradontozę zapoczątkowują bakterie żyjące w jamie ustnej. Schorzenie stopniowo prowadzi do odsuwania się dziąseł od zębów; ubytków kości, z której zęby wyrastają; a w końcu - do ich wypadania. Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, że paradontoza zwiększa ryzyko wielu innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, nowotwory czy poronienie.
 

Co dwa lata, przy pomocy ankiety wysyłanej mailem do pacjentów, aktualizowano informacje dotyczące chorób przyzębia oraz różnych wskaźników otyłości, takich jak wskaźnik masy ciała (BMI), który wylicza się dzieląc masę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu; obwód w talii oraz stosunek obwodu talii do obwodu bioder (czyli wskaźniki tzw. otyłości brzusznej).

W analizie uwzględniono różne czynniki, które mogą mieć wpływ na ryzyko otyłości i chorób przyzębia, jak wiek, palenie, rasa, praca w dziedzinie stomatologii, aktywność fizyczna, spożycie warzyw i owoców oraz cukrzyca.

Naukowcy odnotowali wyraźny związek między wszystkimi wskaźnikami otyłości a rozwojem paradontozy w czasie trwania projektu. Panowie, którzy byli otyli na początku badań (wskaźnik BMI wyższy niż 30) byli o 25 proc. bardziej narażeni na choroby przyzębia, a ci, u których otyłość stwierdzono już później - o 29 proc., w porównaniu z pacjentami o prawidłowej masie ciała (BMI od 18,5 do 24,9).

Zależność między paradontozą a obwodem w talii oraz stosunkiem talii do obwodu bioder była nieco słabsza. Mężczyźni z większym obwodem pasa (ponad 100 cm) byli o 19 proc. bardziej narażeni na paradontozę, w porównaniu z panami o obwodzie poniżej 100 cm. Natomiast stosunek talii do bioder większy od 0,95 o 16 proc. podnosił ryzyko paradontozy w porównaniu ze stosunkiem niższym od 0,95.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te dowodzą, że otyłość jest czynnikiem ryzyka chorób przyzębia. Odkrycie to ma ogromne znaczenie, jeśli weźmie się pod uwagę, że coraz więcej osób zaczyna mieć problemy z nadliczbowymi kilogramami, a choroby przyzębia stanowią nie tylko kwestię natury estetycznej, ale są też groźne dla ogólnego stanu zdrowia.
 

Newsflash

Sekrety uwodzenia Stań się mężczyzną pewnym siebie i zacznij uwodzić kobiety tak, jak tego pragniesz...
Tajemnice największych uwodzicieli Poznaj sprawdzone sekrety uwodzenia i zostań zdobywcą kobiecych serc! Bądź lepszy od przeciętnego faceta...
69 gorących zabaw dla par Kto jeszcze chce wprowadzić swoje życie seksualne na szczyty rozkoszy...