This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Home

Stres w ciąży grozi astmą u dziecka

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Stres w ciąży grozi astmą u dziecka

Stres w ciąży zwiększa ryzyko astmy u potomstwa - wynika z brytyjskich badań, które objęły ok. 6.000 rodzin.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Obliczyli oni, że ciężarne kobiety narażone na stres o 60 proc. częściej miały dzieci chorujące na astmę w porównaniu z kobietami mniej zestresowanymi w ciąży.


Jak tłumaczy biorący udział w badaniach prof. John Henderson, naturalna reakcja na stres, której towarzyszy produkcja różnych hormonów stresu w organizmie, prawdopodobnie wpływa na rozwój płodu i jego układu odporności, co w przyszłości może się objawiać skłonnością do alergii i astmy. Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych, która w większości przypadków ma podłoże alergiczne. Oskrzela astmatyków reagują zbyt silnie na czynniki drażniące, np. alergeny (najczęściej roztocza z kurzu, pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów pleśniowych); infekcję wirusową, leki czy stres. Powoduje to ataki duszności i kaszlu oraz świszczący oddech.

Brytyjskie badania nad astmą i stresem w ciąży były częścią szeroko zakrojonego projektu pod nazwą "Children of the 90s" ("Dzieci lat 90.) prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Łącznie jest nim objętych 14.000 dzieci, które są regularnie poddawane testom i badaniom, by sprawdzić wpływ różnych elementów stylu życia na ich wzrost, inteligencję i zdrowie.

Wśród najważniejszych dotychczasowych odkryć projektu znalazły się m.in. obserwacja, że dzieci leworęczne radzą sobie gorzej w testach niż praworęczni rówieśnicy oraz, że dzieci kobiet, które w ciąży jadły tłuste ryby morskie mają lepszy wzrok.
 

Newsflash

Jak zbudować własne imperium

Jak zbudować własne imperium, czyli historia prawdziwa powstania BusinessLite.pl i Telemarketerzy.pl...

Metody poszukiwania pracy

Skuteczne sposoby na znalezienie wymarzonej pracy...